Thursday, 24 July 2014

BAAA Names Carifta Track and Field Team

The local track and field federation has named the athletes that will represent The Bahamas at the 2012 Carifta Track and Field Championships in Hamilton Bermuda over the Easter Holiday weekend April 7-9.

 

 

The Carifta trials were held Friday and Saturday at the T.A.R Stadium and in the end the team selected is expected to be one of the best assembled in a long time, and the main goal is to dethrone Jamaica that has won the championship for more than 20 years straight.

Last year in Jamaica The Bahamas finished fourth with 31 medals. This year the Boys team will be led by 200m Junior World Champion quarter-miler OJ Ferguson, Lathon and Latario Collie-Minns in the triple jump, Patrick Bodie in the 110-hurdles, Jonathan Farqhuarson in the 100m, Ashley Riley in the 800m and Ryan Ingraham from CI Gibson in the High Jump.

A strong girls team will be led by IAAF World Junior and World Youth 400m Champion Shaunae Miller and college freshman and the fast improving Anthonique Strachan who qualified for both the 100m and the 200m in Olympic qualifying times of 11.22 seconds and 23.23 seconds respectively . Shaunae and Anthonique will both run the 100m and 200m.

Katrina Seymour will run in the girls 400-hurdles with Devyn Charlton in the 100-hurdles, Hollie Rolle in the 1,500m and 3,000m, and Rashan Brown (400m). 

Dianne Woodside is the head coach assisted by Bernard Rolle, high jump coach James Rolle, jumps coach Antonio Saunders, Ravanno Ferguson, Audrick Lightbourne and Corrington Maycock.

Below is a complete list of the Carifta qualifiers, the events they will compete in and their best times and distances.

FINAL ENTRIES:EVENTS FOR UNDER 17 GIRLS

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day


 

100M

 

AMBROSE


 

Jenae

 

1997

Dec

29

11.85


 

ALBURY

 


 

Keianna

 

1996

Jul

28

12.00


 

200M

 

AMBROSE


 

Jenae

 

1997

Dec

29

24.38

LEWIS


 

Juannae

 

1996

Dec

28

24.70


 

400M

 

LEWIS


 

Juannae

 

1996

Dec

28

56.89

THURSTON


 

Geordinell

 

1996

Apr

11

57.64


 

800M

 


 

ROLLE

 


 

Dreshanae

 

1998

Jan

24

2:19.32


 

DARVILLE

 


 

Eyeissia

 

1996

Feb

4

2:20.82


 

1500M

 

KNOWLES

Kristina

1996

Jul

5

5:13.12

 

 

 

 

 

 


 

3000M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100M Hurdles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300M Hurdles


 

NEWBOLD

 


 

Mesha

 

1996

Jun

6

43.83

 

 

 

 

 

 

High Jump


 

BENEBY

 


 

Vinisa

 

1996

Nov

8

1.62

GIBSON


 

Dannielle

 

1996

APR

5

1.60

Long Jump

GIBSON


 

Dannielle

 

1996

Apr

5

6.03

FERGUSON


 

Andira

 

1998

Jan

20

5.44

Triple Jump


 

ROLLE

 


 

Taryn

 

1996

Sep

9

11.62

 

 

 

 

 

 

Shot Put

WOOD


 

Brashe

 

1997

Feb

11

11.14


 

ALBURY

 


 

Keianna

 

1996

Jul

28

13.00

Javelin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Discus

WOOD


 

Brashe

 

1997

Feb

11

35.7

 

 

 

 

 

 

4 x 100M Relay

WHITE


 

Makeya

 

1996

May

19

 


 

HIELD

 


 

Kadeisha

 

1996

Jan

10

 

4 x 400M Relay


 

ROLLE

 


 

Dreshanae

 

1998

Jan

24

2:19.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

       

 

FINAL ENTRIES:EVENTS FOR UNDER 17 BOYS

 

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day


 

100M

 


 

RESIAS

 

Cliff

1996

Aug

11

10.82

KERR

Ian

1996

May

01

10.90


 

200M

 


 

RESIAS

 

Cliff

1996

Aug

11

21.79

JOHNSON


 

Theotis

 

1996

Jun

15

21.86


 

400M

 


 

ROLLE

 


 

Kinard

 

1997

Sep

22

48.51

CARTWRIGHT


 

Janeko

 

1996

Mar

25

48.56


 

800M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

1500M

 

YOUNG

Darren

1996

Aug

15

4:17.70

DARLING


 

Cimeleo

 

1996

Nov

18

4:22.42


 

3000M

 

YOUNG

Darren

1996

Aug

15

9:46.74

DARLING


 

Cimeleo

 

1996

Nov

18

10:01.03

110M Hurdles


 

COAKLEY

 

Xavier

1996

Oct

01

14.27

 

 

 

 

 

 

400M Hurdles


 

COAKLEY

 

Xavier

1996

Oct

01

54.46

CHARLTON


 

D’Mitry

 

1996

Sep

24

54.73

High Jump


 

NAIRN

 


 

LaQuan

 

1996

Jul

31

1.92

 

 

 

 

 

 

Long Jump


 

COAKLEY

 

Xavier

1996

Oct

01

6.62


 

NAIRN

 


 

LaQuan

 

1996

Jul

31

6.40

Triple Jump


 

CULMER

 


 

Kaiwan

 

1996

Oct

25

14.10

 

 

 

 

 

 

Shot Put


 

MAYCOCK

 

Drexel

1996

Jan

03

15.32

SMITH


 

D’Varj

 

1996

Feb

27

14.14

Javelin

PRATT

Denzel

1996

April

15

50.05

 

 

 

 

 

 

Discus


 

MAYCOCK

 

Drexel

1996

Jan

03

52.45

PRATT

Denzel

1996

Apr

15

44.82

4 x 100M Relay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 400M Relay


 

ADDERLEY

 

Tory

1997

Mar

18

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL ENTRIES:EVENTS FOR UNDER 20 GIRLS

       

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day

 


 

100M

 


 

STRACHAN

 


 

Anthonique

 

1993

Aug

22

11.21

MILLER


 

Shaunae

 

1994

Apr

15

11.41


 

200M

 


 

STRACHAN

 


 

Anthonique

 

1993

Apr

22

23.23

MILLER


 

Shaunae

 

1994

Apr

15

22.70


 

400M

 

BROWN


 

Rashan

 

1993

Nov

27

 

JOHNSON


 

Rhoneshia

 

1995

Sep

7

57.63


 

800M

 


 

ADDERLEY

 


 

Teshon

 

1993

Mar

17

2:14.51

 

 

 

 

 

 


 

1500M

 


 

HIELD

 


 

Jennaya

 

1995

Jun

9

5:09.67


 

ROLLE

 


 

Hollie

 

1995

Jul

14

5:18.10


 

3000M

 


 

ROLLE

 


 

Hollie

 

1995

Jul

14

11:52.89

 

 

 

 

 

 

100M Hurdles

CHARLTON


 

Devynne

 

1995

Nov

26

13.87


 

STRACHAN

 


 

Andriel

 

1995

Feb

17

15:00

400M Hurdles

SEYMOUR


 

Pedrya

 

1995

May

29

1:02.91

SEYMOUR

Katrina

1993

Jan

7

1:01.59

High Jump


 

STRACHAN

 


 

Andriel

 

1995

Feb

17

1.63

ROACH


 

Miquel

 

1996

Dec

25

1.60

Long Jump

MYERS

Tamara

1993

Jul

27

5.82

 

 

 

 

 

 

Triple Jump

BUTLER


 

Antonique

 

1994

Mar

30

12.08

MYERS

Tamara

1993

Jul

27

12.61

Shot Put

WILLIAMS


 

Racquel

 

1993

Jan

1

13.83

HAMILTON


 

Cymone

 

1993

Dec

15

12.11

Javelin

PAUL

Alexandria

1994

Aug

17

37.93

 

 

 

 

 

 

Discus

WILLIAMS


 

Racquel

 

1993

Jan

1

37.46

PAUL

Alexandria

1994

Aug

17

29.90

4 x 100M Relay

COX


 

Carmiesha

 

1995

May

16

 

 

 

 

 

 

 

4 x 400M Relay

JOHNSON


 

Rhoneshia

 

1995

Sep

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL ENTRIES:EVENTS FOR UNDER 20 BOYS

 

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day

 


 

100M

 


 

FARQUHARSON

 

Jonathan

1993

Feb

3

10.47

JONES

Shane

1993

May

23

10.50


 

200M

 

BARTLETT

Blake

1993

Mar

2

21.15

SMITH


 

Teray

 

1994

Sep

28

21.22


 

400M

 

FERGUSON


 

O’Jay

 

1993

Oct

17

46.14

MCBRIDE


 

Elroy

 

1993

Dec

23

47.54


 

800M

 

RILEY

Ashley

1995

Apr

27

1:53.93


 

COLEBROOKE

 

Andre

1994

MAR

8

1:54.65


 

1500M

 

CAREY

James Audley

1993

May

11

4:07.16


 

COLEBROOKE

 

Andre

1994

Mar

8

4:11.35


 

5000M

 

FORBES

Leonardo

1995

Aug

25

16:17.79

 

 

 

 

 

 

110M Hurdles


 

BODIE

 

Patrick

1993

Jul

8

14.27

 

 

 

 

 

 

400M Hurdles

SMITH

Jermaine

1994

Oct

18

53.68

 

 

 

 

 

 

High Jump


 

INGRAHAM

 

Ryan

1993

Nov

2

2.16

 

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Triple Jump


 

COLLIE-MINNS

 


 

Latario

 

1993

Mar

10

16.47


 

COLLIE-MINNS

 


 

Lathone

 

1993

Mar

10

15.18

Shot Put


 

NOTTAGE

 


 

DeAngelo

 

1993

Nov

3

13.46

BURROWS


 

Gerrard

 

1994

Jun

28

11.62

Javelin


 

ADDERLEY

 


 

Tre

 

1993

Jan

31

58.84


 

SEALEY

 

Charles

1994

Oct

20

49.88

Discus

BURROWS


 

Gerrard

 

1994

Jun

28

44.87


 

NOTTAGE

 


 

DeAngelo

 

1993

Nov

3

43.50

4 x 100M Relay


 

NEWBOLD

 

Stephen

1994

Aug

5

 

 

 

 

 

 

 

4 x 400M Relay

FERGUSON


 

O’Jay

 

1993

Oct

17

 


 

MUNROE

 

Julian

1994

Jun

4

 

 

FINAL ENTRIES:OPEN EVENTS

OPEN EVENTS FOR GIRLS

 

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day

 


 

3000M

 

ROACH


 

Miquel

 

1996

Dec

25

2,956

 

 

 

 

 

 

Pentathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPEN EVENTS FOR BOYS

 

 

Event

Surname

First Name

Date of Birth

Personal Best

Year

Month

Day

 

Pole Vault

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Heptathlon

 

MAJOR

Desmond

1994

Sep

14

4,236


 

SEALEY

 

Charles

1994

Oct

20

4,235

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Managed by Innovation